ala |
Wysłany: Sob 15:30, 31 Paź 2009 Temat postu: Propozycja listu otwartego |
|
LIST OTWARTY CZŁONKÓW IZBY ZIELARSKO MEDYCZNEJ , IZBY WŁAŚCICIELI PUNKTÓW APTECZNYCH, POLSKIEGO KOMITETU ZIELARSKIEGO, KRAJOWEJ RADY SUPLEMENTÓW i ODŻYWEK, POLSKIEGO TOWARZYSTWA PROMOCJI ZDROWEGO ŻYCIA i ŻYWIENIA Zawierający stanowiska:
I w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu poza aptecznego, oraz punktach aptecznych( Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 6 X 2009 DzU nr 171 poz 1335 .
II w sprawie projektu Ustawy o zmianie Ustawy Prawo Farmaceutyczne w zakresie produktów z pogranicza ( Suplementy Diety) .
Członkowie Izby Zielarsko Medycznej, - Sklepy Zielarsko Medyczne, ich pracownicy, osoby z wykształceniem farmaceutycznym, jak i specjalistycznym, właściciele sklepów, jak i Punktów Aptecznych, oraz szeroka rzesza Obywateli zostali mocno poruszeni zapisami cytowanego Rozporządzenia Ministra Zdrowia w części dotyczącej, tak naprawdę, ograniczenia w możliwości dokonywania sprzedaży i zakupu produktów leczniczych poza Aptekami.
Zjawisko postępującego ograniczania w zakupie tych produktów, obserwuje się przy każdorazowej zmianie wykazu „ tego co można kupować w Sklepach Zielarskich i Punktach Aptecznych a czego nie”. Ostatnia aktualizacja wykazu w rezultacie wprowadza, kolosalne ograniczenia nabycia, przez obywateli szeregu, dotychczas uznawanych za dopuszczalne w takiej sprzedaży, produktów leczniczych, w tym tak podstawowych jak: maści, żele, plastry czy też witaminy.
Wielu Klientów zostało skazanych na dokonywanie takich zakupów w Aptekach, które mają inną misję do spełnienia ( leki , receptury ) nie będą w stanie w pełni uzupełnić powstałej luki półkowej .Doceniamy w pełni prace i pozycje Aptek, lecz nie tędy droga do eliminacji z rynku partnerów, którzy od lat służą ludziom . Bardzo istotnym elementem jest również fakt, iż 80% sklepów Zielarskich i Punktów Aptecznych, staje przed obliczem likwidacji. Czy w naszej gospodarce można sobie na to pozwolić . Kto jeszcze i dlaczego ma poszerzyć grono osób bezrobotnych. Członkowie Izby Zielarsko Medycznej z roku na rok, podnoszą swoje kwalifikacje i warunki sprzedaży. Nasi klienci to częstokroć, osoby starsze, schorowane dla których pobliski Sklep Zielarski czy też Punkt Apteczny to źródło porady, pomocy, to ktoś bliski ich zdrowiu i sercu.
Odrębną sprawą jest forma przeprowadzonej konsultacji z naszym środowiskiem nowych zapisów rozporządzenia. Oświadczamy, że na nasze wystąpienia i propozycje, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Nie tak wyobrażaliśmy sobie tryb konsultacji ze środowiskiem zielarskim, liczącym set lat tradycji .
Drugim ważnym tematem dla środowiska jest sprawa zmiany przepisów pt. Ustawa prawo farmaceutyczne w części dotyczącej Suplementów Diety.. Wiemy że do końca 2009r trwa okres przejściowy dla produktów, które jednocześnie spełniają wymagania dla produktu leczniczego i innego rodzaju produktu określonego w przepisach w szczególności suplementu diety( art. 3 a ustawy -Prawo farmaceutyczne) ,bardzo niepokojące jest to, że do dnia dzisiejszego nie wiemy jakie będą kryteria stosowane przy ostatecznej kwalifikacji produktów leczniczych i suplementów diety. W tej obawie nie jesteśmy odosobnieni .Rynek Producentów , Farmaceutów, a co najważniejsze Konsumentów, zostaje poddany ciężkiej próbie czy nadrzędną maksymą będzie dla nas dbałość o zdrowie, między innymi poprzez uzupełnianie codziennej diety w preparaty o odżywczym działaniu, czy też zaniechanie tegoż a w rezultacie, zmniejszanie się kondycji zdrowotnej naszego społeczeństwa i wzrost wydatków na leczenie. Relacje ekonomiczne są tu też istotne. Plany produkcyjne, obniżenie dotychczasowych obrotów, kwestie zatrudnienia to wszystko godzi w interesy całego środowiska. Zakwalifikowanie suplementów jako produktów leczniczych czyli tak naprawdę wycofanie ich z rynku, będzie katastrofą ekonomiczną i społeczną dla wielu producentów hurtowni a także, Aptek, Punktów Aptecznych i Sklepów Zielarskich.
Tak wiele słyszymy o profilaktyce , higienicznym trybie życia , produktach Eco. Gospodarki całego świata dążą do produkcji preparatów nazywanych suplementami diety podnosząc przy tym średni wiek życia, osób pozostających w dobrym zdrowiu. Takie Firmy jak Now Foods , Calivita, International, Forever, Naturell AB, są liderami w tej dziedzinie. I w naszym Kraju rynek suplementów diety, jest jednym z najlepiej rozwijających się segmentów gospodarki. Ma to bardzo duży wpływ na zmniejszenie wydatków na ochronę zdrowia, jak też na wzrost zatrudnienia. Uważamy, że przy kwalifikacji produktów z pogranicza należy: wziąć pod uwagę, substancje i dawki jakie są stosowane przez inne kraje w UE. Bardzo ważnym czynnikiem, jest odniesienie się do kwalifikacji suplementów roślinnych w których, powinny być dawki substancji naturalnych ustalone we wspólnotowych monografiach substancji roślinnych.
Zdaniem naszego środowiska, kwalifikacja produktu leczniczego, winna każdorazowo dotyczyć, indywidualnych produktów a więc, nie mieć charakteru generalnego obejmującego całą kategorię. Istotnym jest także uwzględnienie dawki substancji czynnej, przy której rozstrzygnięcie w przedmiocie kwalifikacji, winno podlegać kontroli sądowej. Praktyka ta ma na celu, wyeliminowanie ewentualnych niezgodności w zakresie kwalifikacji, która może się okazać sprzeczna z prawem wspólnotowym. W trosce o niezachwianie rynku suplementów i odżywek, jak i dla poparcia zasad prawa wspólnotowego a w szczególności tego które ustalił Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich np: w sprawachC-319/05, C- 140/07, C-27/08, oraz C-88/07, należy przyjąć w tym zakresie dawki substancji zawartych w produkcie z pogranicza, przy indywidualnej ocenie produktów. Na podkreślenie zasługuje to, że w wyżej wymienionym zapisie, przyjęto zasadę, iż te same substancje mogą być zarówno w produktach leczniczych jak i suplementach diety. Kraje UE w swoich działaniach przyjęły tę zasadę, a Polska nie wnosiła zastrzeżeń.
Grupa społeczna, którą reprezentujemy, przy równoczesnym poparciu środowiska producentów suplementów diety, środowiska farmaceutycznego w tym aptek i punktów aptecznych- przedstawiamy naszą propozycję do artykułu 9 ustawy z 30 marca 2007 o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne i tak :- postępowanie administracyjne przy ocenie kwalifikacji produktów o których mowa w ust.1 winno wziąć pod uwagę wszystkie cechy charakterystyczne dla produktu oraz to, że ta sama substancja, może wchodzić w skład produktu leczniczego oraz innego rodzaju produktu, który jest określony innymi przepisami.- w sytuacji, gdy produkt który podlega kwalifikacji zawiera substancję czynną roślinną należy wziąć pod uwagę dodatkowo dawkę leczniczą tej substancji przy uwzględnieniu odpowiedniej monografii wspólnotowej. - kwalifikacji produktów winno dokonywać się przy uwzględnieniu zagrożenia dla zdrowia, dawkowania, składu, właściwości immunologicznych, farmakologicznych produktu, określonych na podstawie odpowiednich badań naukowych. Propozycje nasze zawarte w przedmiotowym liście otwartym, należy traktować jako wielką troskę o stan i kondycję naszego społeczeństwa.
Doświadczenia krajów UE w tym zakresie a wręcz całej społeczności międzynarodowej dowodzi słuszności naszych racji w przedmiocie przedstawionych propozycji, które dotyczą, ochrony zdrowia, dostępu do naturalnych środków leczniczych oraz możliwości uzupełniania naszego odżywiania w tak istotne produkty jak suplementy diety. Zwracamy się do Pana Prezydenta RP, Pana Premiera, Panów Posłów i Senatorów, o zainteresowanie przedstawioną problematyką, podjęcie rozmów z przedstawicielami naszego środowiska w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań dla tak ważnej ustawy, jakim jest przepis '' Prawo farmaceutyczne'' Gwarantujemy ze swojej strony, fachowy i merytoryczny dialog, z udziałem przedstawicieli i autorytetów Izby Zielarsko Medycznej Polskiego Komitetu Zielarskiego Krajowej Rady Suplementów i Odżywek Polskiego Towarzystwa Promocji Zdrowego Życia i Żywności
Katowice 29. 10. 2009
Otrzymują:
* Pan Lech Kaczyński Prezydent RP
* Pan Donald Tusk Premier RP
* Pan Bogdan Borusewicz Marszałek Senatu RP
* Pan Bronisław Komorowski Marszałek Sejmu RP
* Pani Ewa Kopacz Minister Zdrowia
* Pani Beata Małecka -Libera Komisja Zdrowia Sejmu RP
* Pan Janusz Palikot Przewodniczący Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej Przyjazne Państwo
Prezes Polskiej Izby Zielarsko Medycznej
Piotr Duda |
|